Oszustwa matrymonialne są niewątpliwie szczególnie okrutną formą oszustwa, żerującego na ludzkiej potrzebie miłości i związku. Oszuści często czyhają na kolejną ofiarę na portali randkowych i w mediach społecznościowych. Wykorzystują swój spryt do kradzieży nie tylko pieniędzy, ale także poczucia własnej wartości i zaufania. Ostatnio ta praktyka zwróciła uwagę opinii publicznej za pośrednictwem filmu dokumentalnego „Oszust z Tindera”. Jak wielu z nas dotyka jednak ten problem i co powinnaś wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że wpadłaś w sidła oszusta matrymonialnego? Wyjaśniamy poniżej
W epoce, w której szukanie stałego związku czy przygody na jedną noc odbywa się głównie przez Internet, oszustwa matrymonialne są powszechne, a ich częstotliwość nasiliła się zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas lock down wspomina jako okres dotkliwej samotności, co osoby o złych intencjach umiejętnie wykorzystywały. Chociaż ofiarami oszustw matrymonialnych są głównie osoby starsze, to liczne dowody wskazują na to, że ten problem także w dużej mierze dotyka również młodsze pokolenia, które w cyberprzestrzeni czują się jak ryby w wodzie i chętnie wykorzystują media społecznościowe do podtrzymywania kontaktu ze znajomymi i do zawierania nowych znajomości.
Do bólu związanego z byciem oszukanym przez kogoś, kto tylko udawał, że mu na nas zależy, jest dołączone również piętnowanie i obwinianie ofiar. Są one często postrzegane jako naiwne, a nawet krytykowane za samodzielne sprowadzanie na siebie nieszczęścia poprzez zbytnią ufność. W przypadku oszustwa matrymonialnego niejednokrotnie pojawia się element przyklejania etykiety, tak, jakby osoba, która została oszukana jest głupia, naiwna i sama sobie winna. W rzeczywistości wszyscy żyjemy w nadziei, że związek, który stworzyliśmy lub chcemy rozpocząć przyniesie nam prawdziwą miłość i szczęście Na początku, przez różowo zabarwione okulary naszych nadziei i marzeń i reakcje chemiczne zachodzące w mózgu, gdy się zakochujemy, bardzo często trudno jest nam dostrzec potencjalne zagrożenie i znaki, że oddajemy swoje serce w ręce komuś, kto nie ma wobec nas szczerych intencji. Tymczasem każdy z nas może być podatny na tego typu doświadczenia lub oszustwa, zarówno online, jak i offline. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju oszustwo zdarza się nie dlatego, że ktoś jest słaby, głupim i naiwny. Winnym jest tu oprawca, który żeruje na czyjejś potrzebie miłości i akceptacji.
Jak bronić się przed oszustami matrymonialnymi
Oprócz korzystania z aplikacji randkowych i portali randkowych, coraz więcej przestępców szuka ofiar na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, a nawet w witrynach z grami. Na co warto uważać, gdy poznajemy online potencjalną drugą połówkę? Jeśli doświadczyłaś choć jednego z poniższych zachowań ze strony kogoś poznanego w sieci, powinna Cię się zapalić w głowie lampa ostrzegawcza:
Osoba, z którą nawiązałeś związek online, szybko deklaruje swoją miłość do Ciebie, a nawet mówi o kamieniach milowych w związku, takich jak małżeństwo lub kupno wspólnego domu.
Osoba twierdzi, że przebywa za granicą (często powołując się na pracę wojskową, medyczną lub charytatywną) deklaruje się, że chce porzucić służbę na rzecz innym i osiąść z Tobą w Polsce, gdy zakończy misję. Ten rodzaj historii przedstawia ich jako bohaterskich i wiarygodnych i daje im pretekst do korzystania z międzynarodowych numerów telefonu lub słabego połączenia z Internetem.
Osoba nieustannie usprawiedliwia się, dlaczego nie może rozmawiać na czacie wideo lub spotykać się osobiście.
Osoba prosi o pomoc finansową z powodu krytycznej czasowo sytuacji kryzysowej, która również budzi emocje. Opowiada historię, która sprawia, że wydają się bezbronni i mogą stać się agresywni, jeśli ich żądania finansowe nie zostaną spełnione i obwiniają ofiarę, że nie zapobiegła kryzysowi.
Osoba mówi Ci, żebyś nie rozmawiała o relacjach online z przyjaciółmi i rodziną.
Większość internetowych serwisów randkowych, serwisów społecznościowych i aplikacji do gier jest całkowicie bezpieczna, ale każda platforma internetowa, która pozwala Ci na kontakt innymi ludźmi, może być celem przestępców , dlatego ważne jest, aby podjąć kroki w celu ochrony siebie.
Bez względu na to, jak długo rozmawiałaś z kimś online i jak bardzo mu ufasz, jeśli nie spotkałaś go osobiście, nie rób żadnej z tych rzeczy:
- Nie wysyłaj im pieniędzy
- Nie zezwalaj im na dostęp do Twojego konta bankowego.
- Nie dokonuj i ich imieniu przelewów pieniężnych.
- Nie bierz kredytów czy pożyczek, by wesprzeć ich finansowo.
- Nie dostarczaj im kopii dokumentów jak paszport czy prawo jazdy.
- Nie inwestuj pieniędzy np. w krypotowalutę w ich imieniu lub za ich radą.
- Nie kupuj i nie wysyłaj im kodów na karty podarunkowe z Amazon lub iTunes.
- Nie zgadzaj się na na odbieranie i/lub wysyłanie przesyłek w ich imieniu (laptopy, telefony komórkowe itp.)
Innym sposobem na potencjalne zabezpieczenie się przed oszustami jest rozmowa z zaufanymi osobami w swoim życiu, aby uzyskać perspektywę osoby z zewnątrz. Podzielenie się swoją związkową historią z przyjacielem lub osobą, której ufasz, jest pomocne, zwłaszcza że będą oni żywo zainteresowani Twoim samopoczuciem i mogą być w stanie wyłapać czerwone flagi w Twojej relacji online, gdy Tobie zauroczenie przesłoniło zdrowy osąd sytuacji.
Co zrobić, gdy padłaś ofiarą oszusta matrymonialnego?
Jeśli dotrzesz do miejsca, w którym zdasz sobie sprawę, że coś jest nie tak, możesz podjąć kroki, aby zgłosić podejrzaną osobę i uzyskać wsparcie. Najpierw skonfrontuj się , z którą rozmawiasz online. Przestępcy często uciekają się do defensywy lub zrywają , gdy myślą, że mogą zostać wykryci. Jeśli poznaliście się na pośrednictwem platformy internetowej, skorzystaj z narzędzi do raportowania, które wiele witryn musi mieć, by użytkownicy mogli alarmować o podejrzanym zachowaniu i proszeniu o pieniądze. W ten sposób możesz chronić i siebie i innych przed atakami przestępców, gdy ich konta na portalach społecznościowych zostaną zablokowane. Jeśli wysłałaś komuś pieniądze, nie wstydź się ani nie zadręczaj. Powinnaś natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem i zgłosić na policji.
Na poziomie emocjonalnym ofiary mogą czuć wstyd z powodu tego, przez co przeszły, jeszcze raz podkreślamy, że winę zawsze ponosi sprawca.
Oszustwo matrymonialne to nadużycie i wielki coś dla naszego poczucia własnej wartości. Jeśli nie radzisz sobie z poczuciem winy i trudno Ci po takich traumatycznych doświadczeniach otworzyć się na kolejne nowe znajomości, zadbaj o swój dobrostan i zgłoś się do terapeuty.